Bağırsak İltihabını Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

Bağırsak iltihabı son derece rahatsız olabilir. Peki, bağırsak iltihabını azaltmak için ne yapmak gerekir? İşte detaylar…

Bağırsak İltihabını Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

Bağırsak iltihabının nedenleri çok çeşitli olabilir: yiyeceklere karşı alerji, genetik faktörler, stres ve diğer duygusal faktörler, bazı ilaçların tüketimi (antibiyotikler gibi), kötü bakteri ve virüslerin varlığı. Bağırsak, sindirim ile ilişkili olmasının yanı sıra, duygusal rahatsızlıklara karşı çok hassas olduğu için genel refah ve duygusal sağlıkla ilgilidir. Ek olarak, bağışıklık sistemi hücrelerinin % 70’ini içerir, böylece sağlıklı bir bağırsak hastalıklara karşı savunmada çok önemli bir rol oynar. Aynı zamanda, mutluluk ve iyilikle ilişkili nörotransmiter olan % 90 serotonin üretir.

Bugün size bağırsak iltihabını nasıl azaltacağınızı, böylece daha sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlayacak ipuçları veriyoruz.

BAĞIRSAK İLTİHABI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bağırsak iltihabı belirtileri gut ağrı ile ilgili alanda genelleştirilmiş veya doğrudan iki tipte olabilmektedir. Genelleştirilmiş olanlar arasında yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, kötü ruh hali, titreme ve ateş vardır.

 • Sindirim sistemine doğrudan yansıyan iltihaplı bağırsakların ana belirtileri arasında şunlar vardır:
 • Karın ağrısı
 • Karın şişmesi
 • Gazlar
 • İshal veya kabızlık

Son bahsedilen semptom garip görünse de, hem ishal hem de kabızlığın bölümleri gerçekten ortaya çıkabilir, çünkü bağırsak ekstremiteleri bağırsakta bir değişiklik olduğunda ortaya çıkabilir. Ağır sindirim, mide bulantısı ve hatta kusma gibi çok fazla yemek yediğinize dair bir his olabilir.

Rahatsızlık sık sık meydana gelirse veya üç günden fazla sürerse veya dehidratasyon veya ateş riski varsa, en kısa sürede doktora danışmanız önerilir.

BAĞIRSAK İLTİHABINI AZALTMAK VE AĞRIYI HAFİFLETMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Durum ciddi değilse veya bu sorunu uzun zamandan beri yaşamıyorsanız, bağırsak iltihabını azaltmanıza ve bu durumla ilişkili ağrı ve rahatsızlığı gidermenize yardımcı olacak bir dizi teknikten yararlanabilirsiniz. Bağırsak iltihabını azaltmak ve ağrıyı azaltmak için bazı etkili ipuçları:

Hafif Yiyin Ve Tahriş Edici Yiyeceklerden Kaçının

İzlenecek ilk şey, bağırsak iltihabı için bir diyet takip etmektir. Bu nedenle, baharatlı yiyecekler veya yağlardan, özellikle cips, atıştırmalıklar, çorbalar, alkolsüz içecekler, tatlandırıcılar, hamur işleri ve endüstriyel hamur işleri gibi işlenmiş olanlardan kaçının. Kolay gıdaların sindirilmesi, et suları ve hafif çorbalar, ızgara tavuk, ızgara beyaz balık, patates, elma püresi, yumurta, beyaz pirinç gibi bağırsak iltihabı belirtileri artırır.

İltihap Önleyici Meyveler Yiyin

Bağırsak iltihabı için ev ilaçları arasında, ana yıldız meyvelerdir. En çok önerilenlerden bazıları:

 • Muz
 • Ananas
 • Kırmızı meyveler
 • Üzüm
 • Papaya
 • Elma

Muz, yüksek potasyum, lif ve doğal antasit içeriği nedeniyle, sindirimi artırır, bağırsakta iltihabı ve ağrıları azaltır. Antienflamatuar özelliklere sahip olan diğer meyveler, ananas, bromelain içeriği, antosiyaninler ve içerdikleri çok miktarda antioksidanlar sayesinde çilek, ahududu, kiraz gibi üzüm ve kırmızı meyvelerde bulunur.

Papaya, papain içeriği nedeniyle, sindirimi artırmaya yardımcı olur ve bağırsakların doğal fonksiyonlarını düzenleyen hem diyare hem de kabızlık durumlarında önerilmektedir.

Elmalar, peptin içerisindeki içerikleri nedeniyle, toksinlerin atılmasını uyarır ve gastrointestinal problemler olduğunda kolaylaştırılması gereken dışkı atılmasını kolaylaştırır. Bununla birlikte, bu meyvelerin tüketimini aşmamalıyız, çünkü bağırsakların iltihabını azaltmamıza ve bağırsak geçişini düzenlememize, ters etki yaratmaya, örneğin ishal muzdaripken kabızlık yaşamaya yardımcı olabilirler; .

Probiyotik Ve Prebiyotik Yiyecekler

Probiyotikler, yoğurt ve kefir gibi bazı gıdalarda bulunan faydalı bakterilerdir. Bu besinler bakteriyel florayı ve dolayısıyla sindirimi ve bağırsak geçişini iyileştirir. Muz ve domates gibi gıdalarda bulunan prebiyotikler, probiyotikler için gıda görevi gören ve bağırsakların sağlığını büyük ölçüde artıran özel karbonhidratlı liflerdir.

Meditasyon Yapın Ve Stres Seviyenizi Azaltın

Meditasyon, farkındalık ve yoga vücudun doğal dengesini yeniden yardımcı endişeleri zihin temizleyip kanıtlanmış gevşeme teşvik sindirim sistemi de dahil olmak üzere tüm vücuda yararlıdır.

Sinirleri ve stresi azaltmanın bir başka yolu, kırsal veya park gibi sessiz alanlarda yürümek. Ek olarak, bu hafif egzersiz aynı zamanda bağırsak hareketini desteklediğinden bağırsak iltihabını kolaylaştırır.

Ayrıca, birçok çalışmanın halen yürütülmekte olduğu bir disiplin olan ve bu nedenle sahte bilimler veya geleneksel bilime alternatif bir akım olarak kabul edilen biyo kod çözme veya biyo kodlamaya göre, fiziksel hastalıklar ve duygular arasındaki ilişki kurulur ve bu durumda, iltihap öfke ve korku duyguları ile ilgilidir. Biyo kod çözücüler için bağırsaklardaki problemler, yaşamınızda salıvermek istemediğiniz veya yaşamın size sunduğu iyi şeyleri kabul etmedeki inançlarınızı, fikirlerinizi veya durumlarınızı yansıtır. İrritabl kolon, gevşeme ve güvensizlik korkusunu yansıtır. Bütün bu durumları tanımlamak ve farkında olmak, bağırsakların dezenfekte edilmesini destekleyecektir. Ancak, duyguları tanımladığınızı düşünüyorsanız,

Ayrıca, eğer doktorlar bağırsaklardaki şişliğin nedenini önceden belirledilerse, belirtileri ve nedenini tedavi etmek için en uygun olanı yazacaklarını, böylece sorunu kaynağında ortadan kaldıracağını veya kontrol edeceğini de unutmayın. Örneğin, Crohn hastalığı veya huzursuz bağırsaklarınız varsa, birkaç alışkanlık modelinden ayrı olarak, özellikle vaka hafif değilse, huzursuz bağırsak için size ilaç verecektir.

Bir yanıt yazın

Bügün: 17 June 2024