Karaciğer İltihabı Nedir, Nasıl Azaltılır?

Karaciğer iltihabı oldukça önemli sonuçlara yol açabilen ciddi bir durumdur. Peki, karaciğer iltihabını önlemek için ne yapmak gerekir? Karaciğer iltihabı nasıl tedavi edilir? İşte detaylar...

Karaciğer İltihabı Nedir, Nasıl Azaltılır?

Eğer karnınızın sağ üst kısmında ağrı varsa, iştahınızı yitirir ve sık sık baş döndüğünü hissederseniz, karaciğerinizde iltihap olması çok olasıdır. Yağlı karaciğer ile çok bağlantılı olan bu problem, toplumda zaman içinde tedavi edilmezse ve olması gerektiği gibi çalışmazsa ciddi sonuçlara yol açabilen oldukça yaygın bir hastalıktır. İşte karaciğer iltihabı ve tedavisi hakkında detaylı bilgiler…

KARACİĞER NEDİR VE İŞLEVLERİ NELERDİR?

Karaciğer vücudumuzun en önemli ve karmaşık organlarından biridir, çünkü hayatta kalmamız için son derece önemli olan çok sayıda kimyasal işlevi yerine getirir. Bu koyu kırmızı organ diyaframın altında ve midenin üzerinde ve yaklaşık 1.5 kg ağırlığında. Zaten bulunduğu vücut bölgesi tarafından tahmin ettiğiniz gibi, karaciğer gıdaların sindirimi için önemlidir, o zaman karaciğerin işlevlerini ayrıntılı olarak açıklayacağız:

Karaciğerin en önemli fonksiyonlarından biri vücudumuz için gerçekleştirdiği yoğun toksin seçimidir. Bu organ sağlığımız için zararlı ya da gereksiz olabilecek toksinleri filtreler ve atar. Bu toksinleri yok ederek karaciğer, refahımızı tehdit edebilecek çeşitli enfeksiyonlara karşı koruma görevi görür.

Gereksiz toksinlerden kurtulduğu gibi, karaciğer de mideyi terk eden kanın bileşenlerini ayırır ve gerekli besinleri seçerek vücudumuzun en iyi şekilde çalışmasını sağlar.

Karaciğer, sindirim sırasında yağları çözen ve böylece emilebilecekleri bir sıvı olan safrayı üretir. Bu organ, ayrıca aldığımız yiyecekleri ve ilaçları ayrıştırır ve sağlığımızın iyileştirilmesi için gerekli bileşikleri seçer.

Karaciğerin bir diğer önemli işlevi de, yediğimiz yiyeceğin yağını enerjiye dönüştürmesi ve gerektiğinde glikoza dönüştürmesi ve kana göndermesi için depolamasıdır.

Karaciğer ayrıca vücut için esansiyel proteinler üretir ve bunları vücudumuzun düzgün çalışması için gerekli olan organik moleküller olan amino asitlere dönüştürür.

İLTİHAPLI KARACİĞER: NEDENLERİ VE SONUÇLARI

Karaciğer büyümesini etkileyebilecek birçok unsur ve neden vardır. İşte iltihaplı karaciğerin en yaygın nedenlerinden bazıları ve ayrıca bu durumun bazı sonuçları hakkında sizi bilgilendiririz:

İltihaplı Karaciğer Nedenleri

 • Mononükleoz ya da hepatit A, B ve C gibi bir enfeksiyon bu hastalığa neden olabilir.
 • Alkolizm muzdarip insanlar, iltihaplı karaciğer olması muhtemeldir. Aynısı, teşhis konmamış fakat yine de büyük miktarda alkol tüketen kişilerde olur.
 • Uyuşturucular ve uyuşturucu kullanımı, karaciğerinizin şişmesine neden olabilecek diğer nedenlerdir. Bunun nedeni, ilaçlardaki bazı maddelerin bu organa ciddi şekilde zarar verebilmesidir.
 • Yetersiz beslenme ayrıca karaciğerde iltihaplanmalara neden olabilir. Diyetinizde çok fazla yağ varsa ve bunun yerine meyveler, sebzeler ve daha sağlıklı besinler eksikse, karaciğeriniz sonuçlara maruz kalabilir.
 • Bazı genetik hastalıklar ya da kalp yetmezliği gibi kalp hastalıkları da karaciğeri alevlendirebilir.
 • Son olarak ve mantıklı olduğu gibi, karaciğer kanseri, organın iltihaplanması dahil olmak üzere çeşitli semptomlara yol açabilir. Ancak, alarm verilmemesi önemlidir, çünkü büyük olasılıkla yukarıdaki sorunlardan biridir.

İltihaplı Karaciğerin Sonuçları

Karaciğerin iltihaplanması, aşağıda belirtilerle göreceğiniz gibi, çok rahatsızlığa neden olabilir ve uzun vadede aşağıdaki gibi daha ciddi sorunlara yol açabilir:

 • Aşırı kilo veya obeziteye yol açabilecek ağırlıktaki ani değişiklikler.
 • Kronik yorgunluk ve sürekli karın ağrıları.
 • Dermisteki problemler (mor lekeler, sarılık, vb.)
 • Zararlı bir şekilde yüksek kolesterol ve trigliserit seviyeleri.

İltihaplı Karaciğer Belirtileri

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark etmeye başlarsanız, hastalıkların nasıl geliştiğine ve bir doktora gittiğine dikkat etmek en iyisidir. Bunlar iltihaplı karaciğerin belirtileri şu şekildedir;

 • Özellikle sağ bölgede karın ağrısı.
 • Derinin ve gözlerin rengi sarımsıdır.
 • Sarımsı veya beyaz dışkı ve koyu idrar.
 • Genel halsizlik ve çok yorgunluk.
 • Güçlü baş ağrıları.
 • Baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma.
 • İştahsızlık veya ani kilo değişiklikleri.

Bu belirtilerden herhangi birinin ortaya çıkmasından önce kendinizi uzmanların ellerine bırakmanızın öneminde ısrar ediyoruz. Doktora en kısa zamanda gitmeniz çok iyi olur, bu sayede kolayca tanı konup tedavi edilebilir.

KARACİĞERİ TEMİZLEMEK VE YENİLEMEK İÇİN GIDALAR

İltihaplı karaciğer için alabileceğiniz çeşitli yiyecekler vardır. Bu besinler, temel olarak, sağlığınıza faydalı olan çok miktarda esansiyel vitamin, lif ve diğer besinleri içerdiklerinden, karaciğeri temizlemeye ve yenilemeye büyük müttefiklerdir. İltihaplı karaciğer için diyet izlemelisiniz ve aşağıdaki gıdalar açısından zengin olması gerekir:

 • Sebzeler ve meyveler: Bu antioksidan yiyecekler, karaciğeri toksinlerden uzak tutmak için şarttır.
 • Beyaz etler: Fazla yağ nedeniyle kırmızı etten kaçınmanız gerekirken, beyaz etler karaciğeri canlandırmanıza yardımcı olacaktır.
 • İnfüzyon ve çaylar karaciğerden yağları daha hızlı yakar ve karaciğeri temiz tutar.
 • Brokoli veya soğan gibi antioksidan yiyecekler.
 • Fındık ve zeytinyağı, E vitamini bakımından oldukça zengindir.
 • Yoğurt gibi parabiyotikler, çünkü bu organdaki yağ emilimini sınırlarlar.
 • Ekmek ve kepekli tahıllar, aynı zamanda kolesterol seviyesini azaltmanıza yardımcı olacak yağsız yiyecekler olduğu için.

İLTİHAPLI KARACİĞER NASIL ÖNLENİR

Önceki bölümde sunduğumuz iltihaplı karaciğer için yiyeceği tüketmenin yanı sıra, bu rahatsızlığı önlemenin birçok yolu vardır. Burada, iltihaplı karaciğerin nasıl önlenebileceği ve sağlığınıza dikkat etmeniz ve kendinizi riske atmamak için bazı ipuçları verilmiştir:

 • Sağlıklı ve dengeli bir diyet sürdürün: dediğimiz gibi, yağ bakımından zengin kötü bir diyet karaciğere çok zararlı olabilir. Önceki bölümdeki önerileri izleyin ve tüm yiyecekleri diyetinize dahil etmeye çalışın.
 • Eğer alkol aşırıya kaçmadan bunu yaparsanız, enfiye ve uyuşturucu kaçının: iltihaplı karaciğer özellikle alkol, uyuşturucu ve diğer ilaçların büyük miktarlarda içki eğiliminde kişilerde, tezahür eder. Zararlı maddeler önler ve kendinizi tedavi etmiyoruz. bunlar, en uygun tedaviyi tavsiye böylece her hastalık için, doktorların elinde koydu.
 • Egzersiz sadece sağlıklı bir kiloyu korumak için çok faydalıdır, ancak karaciğer sağlığını geliştirmek için büyük bir müttefiktir: egzersiz yapın. Bazı günlük egzersiz hem fiziksel hem de zihinsel iyi hissettirecek. Bu makale egzersiz gibi hissetmeye nasıl sizi sürekli olarak egzersiz bazı çok yararlı hileler ortaya koyuyor.
 • Hepatit virüsüne karşı aşı olun, çünkü bu hastalığı uzak tutabileceğiniz tek yol budur.
 • Yapabildiğiniz zaman, toksik kimyasallar içeren temizleyiciler gibi zararlı maddelerle temastan kaçının. Bu maddelerin yakınında olmaktan kaçınmayacağınız zaman, eldiven ve maske takmayı unutmayın.

Bu makalede, yalnızca karaciğerin ne olduğunu ve hangi fonksiyonlara sahip olduğunu keşfetmenize yardım etmeyeceğimizi, aynı zamanda bu organın temizlenmesi ve yenilenmesi için tavsiye ve yiyecek yoluyla karaciğer iltihabının nasıl azaltılacağını da umduğumuzu umarız.

Not: Bu yazı sadece bilgi amaçlıdır, herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir tanı koyma yetkisine sahip değiliz. Her türlü rahatsızlık durumunda size doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

Bügün: 19 June 2024