C Vitamini Eksikliğinin Belirtileri ve Tedavisi

Özellikle kış aylarında sık sık ortaya çıkan soğuk algınlığı gibi enfeksiyonları önlemede yardımcı olan ve harika bir antioksidan olan C vitamini eksikliği durumunda vücutta neler olur? C vitamini eksikliği ve tedavisi hakkında detaylı bilgiler haberimizde.

C Vitamini Eksikliğinin Belirtileri ve Tedavisi

C vitamini, özellikle kadınlar için önemli bir besindir. Tüm hayvanlar ve bitkilerde meydana gelen çeşitli metabolik reaksiyonlarda organizma tarafından kullanılır ve insanlar hariç hemen hemen tüm organizmalar tarafından yaratılır. Bir C vitamini eksikliği belirtileri şiddetli iskorbüt olduğunu gösterir. Bu vitamin normal büyüme ve gelişme için gereklidir. Suda çözünen bir türdür, yani idrar yoluyla elimine edilir, bu nedenle diyette bu besleyicinin düzenli bir şekilde bulunması gerekir.

C vitamini demirin emme kapasitesinin yanı sıra bağ dokusunun büyümesi ve onarımı, kollajen üretimi, yağların metabolizması ve genel yara iyileşmesi konusunda yardımcı olur. Bugün size C vitamini eksikliğinin belirtilerinin ne olduğunu söylemek anlatmak istiyoruz, böylece onu kendinizde veya ailenizde tespit edebilir ve gerekirse alımınızı artırabilirsiniz.

C VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ

C Vitamini, enfeksiyon riskini azaltan ve demir emilimini ve kalsiyum kullanımını destekleyen güçlü bir antioksidandır. Diyetinizde C vitamini eksikliği varsa, aşağıdaki belirtiler gibi rahatsızlıklara yol açan birtakım belirtiler olabilir;

Anemi

Vücudun yeterince sağlıklı kırmızı kan hücreleri üretmemesine neden olan organik bozukluklar. Kırmızı kan hücreleri, vücut dokularına oksijen taşır, böylece işlevlerini yeterince yerine getirebilirler.

Diş eti kanaması

Örneğin dişlerinizi fırçalarken veya bir elma gibi bazı yiyecekleri çiğnerken kanamalar meydana gelir. Aşırı durumlarda, kendiliğinden kanama olabilir.

Sorunlarla mücadele enfeksiyonları

Virüslere ve enfeksiyonlara çok sık maruz kalmak, bu durum aşırı derecede karmaşıktır.

Yavaş iyileşme

Yara iyileşmesi normalden daha yavaştır ve genellikle başkalarından daha yoğun bakım gerektirir.

Çok kırılgan uçlara sahip kuru, zayıf saçlar

Başka bir belirti saç sağlığı. Saçlar genellikle kurudur, kolayca kırılır, normalden daha fazla dökülme eğilimindedir ve uçları düzenli olarak kırılır.

Kolay morarma

Hematomlar en küçük darbelerde çok sık yaratılırlar ve gerçek nedeni bilmeden açılırlar.

Diş eti iltihabı

Çok yoğun bir kırmızı veya mor renkte ortaya çıkan diş etlerinin iltihabı kanar, dokunmaya duyarlıdır ve ülsere olma eğilimindedir.

Burun kanamaları

C vitamini eksikliğinin diğer bir belirtisi burun kanamasıdır. Kendiliğinden kanama geçirdiğiniz durumlar olabilir.

Yavaş metabolizma

Vücut yavaşlar ve bu da bariz bir sebep olmadan yorgunluğa, depresyona ve kilo almaya yol açabilir.

Kuru cilt

Cilt kurur ve pürüzlü, lapa lapa hale gelir ve sağlıksız bir görünüme sahiptir.

Eklem ağrısı

Eklemler şişmiş ve ağrılıdır, daha kötü performans gösterir ve bu sizi ağrı kesici içmek ve yaralanmaları hafifletmek için defalarca zorlayabilir.

Zayıf diş

Dişler incelir, genellikle sarı görünür, şeffaflaşır ve aşınmalarını gösterir. Hassasiyet artar, çünkü dentin uyarıcılara daha fazla maruz kalır.

C vitamini eksikliğinin en ciddi tezahürü hakkında daha detaylı bilgi vermek gerekirse, belirtileri genel halsizlik, anemi, diş eti iltihabı ve kanamadır. Genellikle ciddi C vitamini eksikliği yetersiz beslenen yetişkinlerde yaygındır.

C VİTAMİNİ SEVİYESİNİ NASIL YÜKSELTEBİLİRİM?

C vitamini gerekli miktarı yaşınıza ve cinsiyete bağlıdır. Hamilelik, hastalık ve ameliyat sonrası durum gibi diğer faktörler bu vitaminin daha büyük bir miktarını gerektirebilir.

Gerekli miktarda C vitamini almanın en iyi yolu, çeşitli yiyecekler içeren dengeli bir diyet yemektir. C vitamini içeren yiyecekler şu şekildedir;

Murunga

Teknik adı veya Latince adı “Terminalia ferdinandiana”dır. Meyvesi şimdiye dek keşfedilen en yüksek C vitamini konsantrasyonunu içeren Avustralya kökenli bir bitkidir. Tadı çok iyi değil gibi görünüyor ama c vitamini bakımından yüksek olduğu için fahiş fiyatlarla piyasaya girmeye başlıyor.

Camu camu

Peru’nun Amazon bölgesine ve meyvesine ait bir çalı, Murunga’dan sonra C vitamini konsantrasyonunda ikinci sırada.

Hip

Yüksek C vitamini konsantrasyonlarına sahip orman meyvesi.

Guava

Mükemmel antioksidan özellikleri ve yüksek C vitamini içeren meyveler.

Frenk üzümü

Tüketiminde büyük C vitamini dozları sağlayan olgunlaşmalarında tatlı bir tada sahip olan dut.

Şili

Meksika mutfağında yaygın olarak kullanılan baharatlı meyve büyük miktarda C vitamini içerir.

Maydanoz

Yaygın olarak bol miktarda C vitamini içeren bir bitki şifası veya dekorasyonu olarak kullanılır.

Kivi

Kansere karşı koruyucu elementler sağlamanın yanı sıra portakal veya limondan daha fazla C vitamini içerir ve bağırsak geçişini destekler.

Brokoli

Çok miktarda C vitamini kaynağı dahil birçok özelliğe sahip bir sebze. Ayrıca, anti-kanser özelliklerine sahiptir.

Çilek

Kivi’den daha az olmasına rağmen, bol miktarda C vitamini içeren bir diğer tatma meyvesi.

Portakal

Yaygın olarak bahçeye atfedilen bir meyve. İçerdiği C vitamini dozu yukarıda belirtilenlerden daha düşüktür.

Karnıbahar

C vitamini içeren sebzeler, B vitaminleri, özellikle B5 ve B6, folik asit ve mineraller.

Ispanak

C vitamini ve çeşitli antioksidanlar sağlayarak, daha fazla vitamin gücüne sahip sebzelerden biri olmasını sağlar. Ispanakta diğer taraftan, güçlü bir doğal C vitamini besin takviyesidir.

Not: Bu makale sadece bilgi amaçlı olup, herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya tanı koyma yetkisi yoktur. Herhangi bir rahatsızlık durumunuz varsa sizi doktorunuzu ziyaret etmeye davet ediyoruz.

Referanslar: oneHowto

Bir yanıt yazın

Bügün: 19 June 2024