Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2022 14:41 Kategori: Güncel, Sağlık

Hafıza Ve Odaklanma İçin Vitamin Takviyelerinin Önemi

Hafıza Ve Odaklanma İçin Vitamin Takviyelerinin Önemi

Düzenli bir yaşamda beyin vücudun aldığı enerjinin yaklaşık %25’ini tüketmektedir. Fakat sınav ve öğrenme gibi yoğun dönemlerde veya stresli zamanlarda bu tüketim %90’a kadar çıkmaktadır. Bunun sonucunda vücudun pek çok vitamine ihtiyacı olmaktadır. Özellikle bu vitaminlerin eksikliği sonucunda hafıza zayıflığı olabilmektedir. Bu nedenle de bu durum öğrenmeyi olumsuz etkilemektedir.

Her şeyden ilk sen haberdar ol!

Mail listesine kayıt ol, yeni içeriklerden hemen haberdar ol!.

Hafıza ve Odaklanmayı Güçlendirmek İçin Gerekli Vitaminler

B vitamini vücut için en gerekli besinlerden birisidir. Özellikle hafızanın güçlenmesi için vücut B vitamine ihtiyaç duymaktadır. B vitamini koyu yeşil yapraklı sebzeler, hayvansal kaynaklı proteinler ve tam tahıllarda bulunmaktadır. Kişilerin öğünlerinde eğer yeteri miktarda et, sebze meyve var ise gerekli tüm vitaminlerin alındığı söylenebilir. Fakat fastfood fazla tüketen kişilerin bu takviye gıdalarını almaları gerekmektedir.

Hafıza Ve Odaklanma İçin Vitamin Takviyelerinin Önemi

Hafıza ve Odaklanma İçin Vitamin Takviyelerinin Önemi

İnsan vücudunda belirli oranda vitamin ve mineral bulunması gerekir. Bunların eksikliğinde vücutta pek çok sorun oluşmaktadır. Bunlardan birisi de hafıza ve odaklanma problemleridir. Vitaminler genellikle doktor tavsiyesi tarafından verilmektedir. Özellikle hamilelik döneminde vitamin kullanımı oldukça önemlidir.

B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin üretimi, sinir iletiminin düzenlenmesi ve DNA sentezi için gerekli vitaminlerden birisidir. B12 vitamini ani bir enerji desteği sağlamamaktadır. Fakat kan oksijen seviyesi çok düşük hastalarda yapılan B12 enjeksiyonu yorgunluk belirtilerini ortadan kaldırmaktadır. Beyin için ise en önemli vitamin Omega3 olmaktadır. Beyin hacmini arttıran Omega3 yağ asidi hafızası ve sinir iletim hızını arttırmaktadır. Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalarda diyetlerinde yüksek oranda Omega3 yağ asidi bulunan çocuklar okullarda daha başarılı oldukları ve daha az konsantrasyon güçlüğü yaşadıkları bilinmektedir.

Vitamin takviyelerini incelemek için https://www.orzax.com.tr/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Etiket yok!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir