Kanser olmamak için uzmanlar aç kalmayı öneriyor

Türk usulü kebap yada dünyanın lezzetli yemeklerinden olan suşi gibi alternatiflerin kanser riskini taşıdığı söylendi. Uzmanlara göre sofradan tam olarak doyarak kalkmak yada keyif veren yiyecekleri sürekli tüketmek kanser riskini artıyor.

Kanser olmamak için uzmanlar aç kalmayı öneriyor

Sağlık alanında yapılan gelişmeler sonucunda birçok ürünün kanser riskini artırdığı ve insan vücuduna zarar verdiği ortaya çıktı. Eskiden bütün dünyada rağbet gören bir ürün sigara artık kanser riskini artıran ve ölüme sebep olan ana şeyle arasında yer alıyor. Bunun haricinde İsviçreli sağlık uzmanlarına göre sabah kahvaltısında Türk usulü kahvaltı yapmak tam anlamıyla kanser sebebi olarak gösteriliyor. Kahvaltıda eksik olmayan ekmek, bal, pekmez yada kızartmaların günden güne organlarımızı yıprattığı ve karaciğer yağlanmasına sebep olduğu açıklandı. Bu durum karşısında elbette ülkemizde bir değişiklik olmayacak çünkü kültür değişikliğinden dolayı insanlarımız ölmeyi yada hasta olmayı çok fazla ciddiye almıyor.

TÜRK LEZZETİ KEBAP KANSER SEBEBİ OLABİLİR

Ülkemizde milyonlarca insanların tercih ettiği ve hatta sadece kendi topraklarımızda değil başka medeniyetlerde de birçok insanın keşfettiği kebap artık dünyaca modern bir hale geldi. Kebap deyince herkesin aklına Türkiye geliyordu ve bize büyük keyif veriyordu ama artık durum değişti. Uzmanların kebap gibi oldukça yağlı ve baharatlı et yada et ürünlerinin vücudumuza zarar verdiği açıklandı. Her şeyin bir dozu var fakat biz et, tavuk yada hamur işi ürünlerini yerken maalesef kendimizi durdurmak konusunda sorun yaşıyoruz. Bu elbette bizim için büyük bir risk taşıyor ama yine de Türkiye’de bu tür lezzetlerden vazgeçilmeyecek.

KEYİF VEREN TÜM YİYECEKLERDE KANSER RİSKİ VAR

Gün içerisinde yediğimiz ve bize keyif veren birçok şeyde kanser riski var. Türk kahvesi yanında bitter çikolata gibi yada döner yanında ayran gibi şeylerin Türk gelenekleri arasında çok büyük bir yeri vardır ama bu tür şeylerin zarar verdiği söylendi. Sadece Türkiye’de değil bütün dünya üzerinde keyif veren yemekler uzmanlara göre kanser riskini taşıyor. Sağlıklı kalabilmek için sofradan aç kalkmayı ve aynı zamanda hiçbir zaman tok hissi veren yemekleri hayatımıza katmamız gerekiyor. Uzmanların bu uyarısı global anlamda ne kadar ciddiye alınacak bilmiyoruz ama kimsenin lezzetli yiyeceklerden uzak duracağını pek sanmıyoruz.

Bir yanıt yazın

Bügün: 17 June 2024