Kar soğukları acil polikliniklerini tıka basa doldurdu

Hastanelerin acil poliklinikleri grip ve soğuk algınlığı hastalarıyla doldu. Etkisini gösteren kar soğuklukları sebebiyle hastanelerin acillerinde yüzlerce kişilik bir hasta grubu muayene olmak için oluşturdu. Yoğunluğun 1 hafta kadar devam edeceği tahmin ediliyor.

Kar soğukları acil polikliniklerini tıka basa doldurdu

Türkiye’de etkisini gösteren soğuk iyice etkisini göstermeye başladı ve sıcaklık ortalama olarak 5 derece kadar düştü. Gece ise sıcaklık eksiye kadar indi. Soğukların artmasıyla birlikte bu soğuğa hazır olmayan birçok kişi kendilerini ilk önce baş ağrısı ve sonrasında üşüme ile buldu. Kar soğuklukların etkisini göstermesi elbette bazılarını çok ciddi bir şekilde cesaretlendirdi. Türkiye’de etkisini gösteren soğukluk sebebiyle gelen bilgilere göre hastanelerin acil poliklinikleri grip ve soğuk algınlığı hastalıklarıyla doldu taştı. Hastalara daha iyi hizmet verebilmek için doktorlar artırıldı fakat oluşan sıraların ve kalabalığın bir çaresi bulunamadı.

HASTANELERİN ACİLLERİNDE YEŞİL ODA SIRASI VAR

Birkaç yıl önce acil polikliniklerine yeni bir düzenleme getirildi ve yeni düzenlemeye göre hastalar kayıt açtırmadan önce direkt olarak ilk muayene kısmına gitmeye başladılar. Triyaj denen bu ilk muayene kısmı aslında savaş alanlarında kullanılan ve yaralıların önceliklerini belirlemek için kullanılan bir alandı. Şimdi ise hastanelerin acil kliniklerinde hastaların ne derece hasta olduklarını belirlemek ve ona göre öncelik tanımak için kullanılıyor. Grip hastaları genelde yeşil odada oldukları için yeşil alanların önünde yüzlerce kişilik bir sıra oluyor.

DOKTORLAR YİNE KAPSAMLI MÜDAHALE EDİYORLAR

Yeşil alanlarda bulunan doktorlar grip yada soğuk algınlığı için direkt olarak ilaç verip göndermiyorlar. Hastanede görev yapan doktorlar her ihtimale karşı muayene ediyorlar ve kullandıkları ilaçlara ve diğer kalıcı hastalıklara göre reçete yazıyorlar. İğne yapılması gereken hastaları ise enjeksiyon odasına gönderiyorlar. Bu sebeple bir hastanın muayene alanında çıkması ortalama 10 dakika sürüyor ve yüzlerce kişilik sıralar bu yüzden oluşuyor.

Bir yanıt yazın

Bügün: 19 June 2024