Obezite cerrahisinde en büyük sorun B12 ve D vitaminlerinde!

Obezite cerrahisinde en büyük sorunun B12 ve aynı zamanda D vitamininden kaynaklandığı dile getiriliyor. Konuyla alakalı olarak değinilen bilgileri ele aldığımız haberimizde ameliyat olan obezite hastalarının kullanması gereken vitaminleri de söylüyoruz.

Obezite cerrahisinde en büyük sorun B12 ve D vitaminlerinde!

Son yıllarda oldukça popüler olan ameliyat yöntemleri arasında artık zayıflamakta oldukça popüler bir hale geldi. Kendi istekleri doğrultusunda spor ve diyet yapmayan kişilerin, kolay bir yöntem olarak obezite cerrahisine başvurması elbette kabul edilebilir bir sonuçtur. Çünkü Türkiye’de atalet oranı yüksek ve spor yapma oranı çok düşüktür. Spor salonlarına genelde yaz gelmeden 1 ay önce gidiliyor ve haliyle kış ayı oldukça kilolu bir şekilde geçiyor. Obezite cerrahisinde doktorların söylediklerine göre hastalarında karşılaştıkları en ciddi sorunlardan birisi vitamin eksikliği oluyor. Bu vitaminler arasında en sık görülen eksiklik ise genelde B12 ve aynı zamanda D vitamininden kaynaklanıyor.

ÇOK CİDDİ KALP SORUNLARINA ORTAYA ÇIKARIYOR

Bu bahsi geçen vitaminlerin düşük olması durumunda sürekli olarak uyuma hali, yorgunluk ve bunun gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Bunun haricinde yine D vitamini düşüklüğü durumunda baş dönmesi, ayakta duramama gibi ciddi sorunlar olabiliyor. İşte bu saydığımız bütün sorunların haricinde bahsi geçen vitaminlerin eksikliği kalp krizi riskini ortaya çıkarıyor ve kalp ritmini dengesiz bir şekilde çalıştırıyor. Yine D vitamini eksiliğin tansiyon, damar tıkanıklığı ve çok ciddi bir hastalık olan kalp yetmezliğine sebep olabileceği açıklanıyor. Bunların hepsinin haricinde yine merak edilen konuları bu haberimizde yanıtlamaya devam ediyoruz.

AMELİYAT OLANLARIN ÖMÜR BOYU ALMASI GEREKİYOR

Obezite cerrahisine karar veren insanların neredeyse bir ömür boyu bu vitaminleri alması gerekiyor. Mide oldukça farklı bir organdır ve üzerinden binlerce hormon vardır. İlaç içtiğimizde ve yemek yediğimizde midede yer alan enzimler sayesinde sindirim yapılır ve vücut için gerekli olan şeyler organlarda tutulur. Kalp sorunlarının yaşanması işte bu sebeple oluyor çünkü mideden sinyal alamayan hormonlar ne yapacağını şaşırıyorlar. Uzmanlar, endokrin bölümüne gidilmesi ve bu değerlere bakılmasını istiyor.

Bir yanıt yazın

Bügün: 25 June 2024