SEO’da Sosyal Medya Neden Önemlidir?

SEO’da Sosyal Medya Neden Önemlidir?

SEO ve sosyal medya ikilisi dijital dünyada oldukça önemli bir konuma sahiptir. Bilindiği üzere her geçen gün değişen teknoloji ve trendler dijital dünyanın içindedir. Bu noktada SEO çalışmalarının da sosyal medya üzerindeki yararlarının epey fazla olduğunu söylemek mümkündür.

Geçmiş dönemlerde dijital pazarlama içinde SEO kuralları aktif bir konumdaydı. Bununla birlikte bağlantı inşası çalışmaları hep site dışı SEO adı altındaydı. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte bu faktör de değişti. Bağlantı inşası günümüzde hala çok önemliyken Google, sosyal medyayı ilk olarak öne çıkardı.

SEO çalışmaları sosyal medya konusunda biraz daha uğraştırıcı olabilir. Ancak dinamikleşen dünyada SEO, alışılmış tekniklerin bırakılmasından yana. Şu an yenilenen algoritmalar ile çalışmaların sürdürülmesini beklemektedir. Eski SEO stratejileri artık pek de aktif bir şekilde değil.

SEO’da Sosyal Medya Neden Önemlidir?

Bu nedenle dinamik teknikler sadece sosyal medyada uygulanabilir. Sosyal medya ise bu özellikleri bünyesinde barındıran tek mecra olarak bireylerin karşısına çıkar. İşte son zamanlarda sıkça merak edilen SEO’da sosyal medya kavramının yeri ve önemi!

1- Link building (bağlantı inşası) sosyal medya ile kanıtlanır.

Google, web sitelerini üst sıralara çıkarmak için genellikle sitelerin bağlantı inşalarına bakar. Ne kadar çok tıklanan bir bağlantı görürse onu yukarı çıkartır. Yani ne kadar çok tıklama o kadar çok yüksekte yer almak denilebilir. Bununla birlikte bağlantı inşalarının da amacı budur. Ancak Google uzun zamandır bazı sahte bağlantıların olduğunu fark etti ve cezalandırdı.

Web siteleri organik bir kitleye sahip olmak için sitelerinde tamamen gerçek içeriklere yer verir. Bu noktada da bağlantı inşalarını kullanmak oldukça mantıklıdır. Ancak bilindiği gibi bu biraz manipüleye açık bir durum olabilir. Bu nedenle artık Google, günümüzde bu duruma daha az sahip olan sosyal medyayı öne çıkarır. Web siteleri ise her geçen gün sosyal medya kanallarıyla bilinirliklerini artırmak için çalışmalarını sürdürür.

2- Link inşasında sosyal medya çoğul kaynak niteliğindedir.

Herhangi bir blog içeriğini ya da başka bir içeriği sosyal medyada paylaşmak etkileşim açısından yararlıdır. Örneğin bir web sitesi Twitter’da paylaşılınca daha çok etkileşim alır. Ayrıca web sitesine sosyal medya kanallarını koymak insanların bu hesapları takip etmesine olanak tanır. Hem takipçi olarak hem de siteye verilen bağlantılar bu şekilde artış gösterir. Buradaki en önemli nokta ise Google’da üst sıralara çıkmak ve bilinirliği artırmaktır.

SEO’da Sosyal Medya Neden Önemlidir?

3- Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmak önemlidir.

Eski SEO çalışmalarında başka sitelerden bağlantı almak pek de mantıklı değildi. Çünkü bu siteler genellikle kimsenin dikkatini çekmeyen sitelerden oluşuyordu. Ancak sosyal medyanın günümüzdeki dinamik varlığı bu kuralı yıkar niteliktedir. Artık alınan bağlantılar şu an daha önemli ve değerli bir hale büründü.

Sosyal medyada hem sosyal hem de aktif olmak etkileşim ve bilinirliğin artmasını sağlar. Bu nedenle SEO çalışmalarında sosyal medyaya yer vermek aktif kullanıcıların birleşmesi açısından önemli bir konudur. Bu konuda trafik çekmek adına influencer marketing çalışmalarını deneyebilirsiniz.

4- Gözlemlenen istatistikler gerçektir.

Bilindiği üzere Google, istatistikleriyle dijital dünyadaki kitleleri bireylere sunar. Tıklanma oranları da bunlardan biridir. Hangi sıklıkla içerik paylaşıldığı, ne kadar takipçiye sahip olunduğu ve sosyal paylaşım seçeneğine sahip olunması gibi faktörler önemlidir. Bu nedenle sosyal medyadaki tıklanma oranlarını artırmak için bu noktada yoğunlaşmak gerekir. Aktif bir şekilde ilgilenmek devam ettikçe dış bağlantıları organik bir şekilde görmek faydalıdır.

SEO’da Sosyal Medya Neden Önemlidir?

5- Sosyal medya ile web sitesine organik trafik çekilir.

Sadece SEO çalışmaları kapsamında yer alan bağlantı inşaları beklendiği gibi aktif ziyaret sağlamaz. Bu nedenle bu doğrultudaki strateji doğru bir mantık çerçevesinde yer almaz. Ancak sosyal medya sayesinde gerçek bir trafik akışını sağlamak mümkündür. Sonuç olarak influencer marketing ve SEO çalışmaları birleştiğinde aktif ve organik bir kitleyle karşılaşılır.

Sosyal Medya Yönetimi için Influencer Ajansı

Sosyal medyanın gücünü kullanmak ve bilinirliği artırmak için doğru adrestesiniz. Influencer ajansı sektörde öncü ve yaratıcı olmasıyla bilinir. En iyi influencer ajansı konumunda olan firma, influencer pazarlama ve PR yönetimi hizmetleriyle markalarla buluşur. Bilindiği üzere içerik yaratıcıları, kitleye ulaşmak konusunda oldukça iddialı ürünler ortaya koyar. Hem yeni dalga influencerlar hem de içerik yaratıcıları ile çalışmak markaya sosyal medya dünyasında çok değerli katkılar sunar.

Birçok farklı alanda influencer ve fenomenlerle çalışan influencerajansı, sosyal medya ve influencerların birleşimiyle markalara organik bir kitle kazandırır. Bununla birlikte markanın kampanya süreçlerini ve geri bildirim analizlerini sağlayarak markanın etkileşimini artırır. Sizler de tüm sosyal mecralarda, onlarca fenomen ile çalışan influencerajansi.com sayesinde markanızın potansiyelini artırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın