Yara bantlarındaki bakteriler hayatınızı zorlaştırıyor

Yara bandı kullanan insanlar gün içerisinde bakteri ve pislik dolu toplu taşıma yerlerinden ve elini kullanmak zorunda olduğu yerlerden uzak durması gerekiyor. Yara bantları her el yıkamadan sonra ve özellikle her gün değiştirilmelidir.

Yara bantlarındaki bakteriler hayatınızı zorlaştırıyor

Günlük yaşantımızda kullandığımız birçok şeyin bizim için zararlı olduğunu biliyoruz ve bunları kullanmaya devam ediyoruz. Bazı şeylerin yararı vardır ama kullanmayı bilmediğiniz zaman son derece zararlı bir hale gelir ki bu gerçekten merak edildiği üzere kansere kadar yol açabilen sağlık sorunlarına sebep olabilir. Yara bantlarının 1 günden uzun bir süre kullanımı hayatınızı oldukça zorlaştıracaktır. Gün içerisinde toplu taşıma kullanımı, dışarıda yer alan toz ve pislik, tuvalete girip çıkma gibi şeyleri düşündüğünüzde elinizdeki yada yüzünüzdeki yara bantları bir bakteri yuvasına dönmektedir.

YARA BANTLARINI GÜNLÜK OLARAK DEĞİŞTİRİN

Kullanılan yara bantlarının sürekli olarak değiştirilmesi gerekmiyor fakat hijyen açısında günlük olarak değişmesi gerekiyor. Eğer yara bandı yerine özel bir pansuman uyguluyorsanız 2 günde bir en fazla 3 günde bir pansuman yapmanız gerekir. Bunun haricinde yapılması gereken çok fazla şey yoktur. Yara bandı ve küçük yara deyip geçmemek gerekiyor. Zamanında vücudunuzda çıkmış oldukça küçük yaralar bir süre sonra çok ciddi deri alt kistlere sebep olabilir. Bu yüzden hijyene ve en önemlisi günlük olarak temizliğe önem vermeniz gerekiyor.

EL YIKAMAK HAYATINIZI UZATIYOR

Sağlık alanında uzman kişiler gün içerisinde eve geldikten sonra el yıkamanın el hayatı uzattığını söyledi. Eve gelene kadar ofis hayatı, okul hayatı yada toplu taşımadan dolayı oldukça büyük bakterileri ellemek zorunda kalıyoruz. Özellikle otobüs koltuklarında ve tutma yerlerinde çok ciddi bir pislik var. Bu sebeple gün içerisinde el yıkamak sizin sağlığınızı garanti altına şey oluyor. Yara bandı taktığınız yer eğer eliniz yada parmaklarınız ise her yıkamadan sonra bandı değiştirmeyi unutmayın çünkü ıslak halde çok daha fazla bakteriyi yara olan bölgeye çekebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Bügün: 17 June 2024